Yazdır e-Posta
Konser, etkinlik, röportaj, sinema...
Kültür - Sanat

ajanda-20150427MÜZİKAL

Dünyaca ünlü Broadway yapıtı ‘Operadaki Hayalet’ bu ay İstanbul’da...

SERGİ

Yaratıcı deha Mimar Sinan, Tophane-i Amire’de...

SİNEMA

Oyuncu Nesrin Cavadzade, ‘Son Mektup’ ile beyazperdede...

KONSER

Sevilen grup Yeni Türkü, Trump Cadde’de...

 Efe Baltacıgil EN SON NE YAPTI?

Klasik müzik alanında en başarılı müzisyenlerimizden çellist Efe Baltacıgil, bu ayki anketimizin konuğu. Dört yıldır Seattle Senfoni Orkestrası’nın grup şefliğini yöneten Efe Baltacıgil, 17 Nisan’da İş Sanat’ın sahnesinde olacak.

1)En son hangi kitabı okudunuz?

‘Denemeler’i... Avrupa’yı karanlık Ortaçağ’dan çıkartan düşünce ve hümanizmin köklerini net bir şekilde ortaya koyuyor. Hangi sayfayı açarsanız açın kesinlikle bugün ile ilişkili konuları görebileceğiniz harika bir kitap.

2)En son hangi filmi izlediniz?

‘Birdman’i... Bir sanatçının büyük başarılardan sonra geçirdiği kuraklığı çok  çarpıcı bir şekilde gösteriyor. Özellikle sahne sanatları ve ile ilgili izleyicilerin beğenebileceği bir film.

ajanda-20150427-13)En son hangi albümü dinlediniz?

Chris Thile’nin ‘Bach: Sonatas and Partitas Vol.1’  albümünü... Harika bir müzisyen. Aslında bir halk müzisyeni olan bu muazzam yetenekli mandolin ustası, Bach Partita ve Sonatı en iyi kemancılara taş çıkaracak bir şekilde çalıyor. Ayrıca harika kontrbasçı ve benim kardeşim Fora’nın öğretmenlerinden biri olan Edgar Meyer’ in öncülüğü ile bu albümün gerçekleşmiş olması ayrıca bir derinlik katıyor bu güzel kayda.

4)En son hangi konsere gittiniz?

Thomas Dausgaard ve Seattle Senfoni Orkestrası’nın Sibelius’un tüm senfonilerini çaldığı konsere. Uzun yıllar önce yaşamış bir bestecinin dünyasını en güzel nasıl anlayıp, yakınlık kurabiliriz? İstediğimiz kadar özgeçmiş okusak da Finlandiya’nin ünlü bestecisi Sibelius’un 150. doğum yılında tüm senfonileri (7), Keman Konçertosu ve Finlandiya eserleri ile üç hafta zarfında çalmak ve dinlemek kadar etkileyici olamaz bence...

ALBÜM

ALABANDA PİYASADA

Yaptıkları amatör videolar ile sosyal paylaşım sitelerinde büyük beğeni toplayan Özgür Babacan ve İrfan Seyhan, ‘Alabanda’ isimli albüm çalışmalarıyla dinleyicileri ile buluşuyor. Albüm ikilinin söyledikleri Karadeniz ezgileriyle insanın içini ısıtacak 10 parçadan oluşuyor.

MÜZİKAL

Operadaki HAYALET

Broadway’in en uzun soluklu müzikali ‘Operadaki Hayalet’ 8-26 NİSAN tarihlerinde müzikal severlerle buluşuyor. İngiliz besteci Sir Andrew Lloyd Webber’in ölümsüz
eseri Zorlu’da izlenebilecek. Fransız yazar Gaston Leroux’ın romanından uyarlanan müzikal, dünya çapında 40 ülke, 110 şehirde, 65 bin performansla 80 milyonluk bir izleyici kitlesine de sahip.

KONSER

Yeni Türkü

TRUMP CADDE’DE Türkiye’nin en sevilen gruplarından Yeni Türkü, 18 NİSAN’da unutulmaz şarkılarıyla Trump Cadde sahnesinde olacak. Yeni Türkü, dünden bugüne en sevilen şarkılarını Trump Cadde ziyaretçileri için söyleyecek. Ücretsiz olarak herkesin katılımına açık olacak konser yaklaşık iki saat sürecek.

VİZYONDAN KARELER

TEK AŞKIM/THE ONE I LOVE

Boşanmanın eşiğinde olan Ethan ve Sophie, evlilik terapistlerinin önerisiyle bir kır evine tatile giderler. Romantik başlayan bu hafta sonu, beklenmedik sonuçlar doğurur. Orada kendilerinin çok daha iyi, seksi ve güzel versiyonlarının karşı kulübede yaşadığını keşfedince olaylar çığırından çıkar. Elisabeth Moss ile Mark Duplass ve Ted Danson’ı buluşturan yapıt 17 NİSAN’da sinemalarda.

EKSİK

30 yıl boyunca birbirini hiç tanımayan iki kardeşin hayatlarına ve geçmiş acılarına ışık tutan ‘Eksik’ 17 NİSAN’da vizyona giriyor. Başrollerini Nur Sürer, Barış Atay, Özgür Emre Yıldırım ve Toprak Sağlam’ın paylaştığı projenin kadrosunda Uğur Polat, Şebnem Sönmez, Funda Eryiğit, Sarp Akkaya, Caner Erdem gibi isimler de yer alıyor.

TEKSAS KATLİAMI/ THE TEXAS CHAIN SAW

MASSACRE Sinema tarihine geçmiş bir klasik, 40. yıldönümünde restore edilen yeni kopyasıyla 3 NİSAN’da vizyona giriyor. Gerçek olaylara dayanan bu korku hikâyesi, hâlâ tüm zamanların en iyi korku filmlerinden biri. Tobe Hooper’ın filmi, içlerinden birinin çocukluk evini ziyarete giden beş gencin, insan yiyen bir ailenin eline düşmesiyle yaşadığı kabusu anlatıyor.

CITIZENFOUR

Oscar ödülü dahil 40’ın üzerinde ödül kazanan ‘Citizenfour’da Laura Poitras ve Glenn Greenwald, ‘Citizenfour’ takma adını kullanan Edward Snowden’la Hong Kong’da buluşuyor. Snowden, görev aldığı CIA’in özel hayatın gizliliğini hukuk dışı yollarla ihlal ettiğini kanıtlayan belgeleri kameralar önünde gazetecilere teslim ediyor. Snowden’ın hayatını sonsuza dek değiştirecek bu fedakârca eylemini anlatan filmin vizyon tarihi, 3 NİSAN.

LA FRENCH

Yönetmenliğini Cedric Jimenez’in yaptığı, başrollerinde Oscar ödüllü Fransız oyuncu Jean Dujardin’in yer aldığı ‘La French’, 17 NİSAN’da sinemaseverlerle buluşacak. 70’lerin Marsilya’sı dünyada uyuşturucu trafiğinin en yoğun olduğu bölgelerden biri. Gerçek hikâyeden uyarlanan film, tüm zamanların en büyük uyuşturucu organizasyonunu ve bu şebekeyi ortadan kaldırmak için yapılanları gözler önüne seriyor. Jean Dujardin, bu kez şebekeyi ortadan kaldırmaya çalışan polis rolünde...

ajanda-20150427-2GÖKHAN DOĞUM

STÜDYOMUZ, BİZİM İKİNCİ EVİMIZ

Athena’nın son albümü ‘Altüst’ün de kaydedildiği FadeOut Studios’un kurucularından Gökhan Doğum ile yaptıkları çalışmalar hakkında konuştuk. FadeOut Studios, Türkiye’nin en donanımlı kayıt stüdyolarından biri. Gökhan Doğum, arkadaşı Kerem Çakıroğlu ile birlikte kurduğu stüdyoyla ilgili sorularımızı yanıtladı.

FadeOut Studios’u kurma fikri nasıl doğdu?

İnsanlar yapmak istedikleri, sevdikleri ya da yetenekli olduğu işler hakkında tecrübeler biriktirir. Çocukluğumuzda başlayan müzik aşkı bizi hayallerimizle birlikte büyütüp bu günlere getirdi. Müzik hakkında yeterli tecrübeye ulaştığımızı hissettiğimiz anda kendimizi yıllarca hayallerini kurduğumuz stüdyoyu inşa ederken bulduk.

Stüdyonuzda ne tür çalışmalar yapılıyor?

Stüdyomuzda içinde ses bulunduran her türlü iş yapılıyor. Albüm kayıtları, single kayıtları, dizi/film ve reklam müzikleri, seslendirme, ses tasarımı, sound fx ve foley kayıtları yapıyoruz. Stüdyomuzda büyük sanatçıların konser provaları; klip, dizi, film ve fotoğraf çekimleri; bazı şirketlerin özel toplantıları da yapılıyor. Bu aralar sıkça özel günlerinde kullanmaları için kişiye özel şarkılar hazırlayıp kaydediyoruz. Artık yurtdışında da duyulmaya başladık. Suriyeli bir rap sanatçısından, New Yorklu Indie müzisyenlere; Nijeryalı RnB artistinden, Mısırlı arabesk sanatçılarına kadar pek çok kayıt yaptık. Genelde canlı çalınan müzikleri kaydetmek daha çok ilgimizi çekiyor. Athena’nın son albümü ‘Altüst’ü bu teknikle kaydettik.

Kayıt stüdyosu alanındaki farkınız nedir?

Bizim için ses kayıt stüdyosu denilince 3 önemli faktör vardır. Birincisi maliyet... Türkiye’de bizim kulvardaki stüdyolar genelde saat ya da gün bazlı çalışıyorlar. Biz
önceliğimizi gelen projeye veriyoruz. Böylelikle müşterilerimiz ‘deadline’ sıkıntısı çekmeden daha rahat çalışıyor. Hesapta olmayan maliyet artışlarıyla da karşı karşıya kalmıyor. İkincisi rahatlık... Stüdyomuz, bizim ikinci evimiz. Zamanla gelen müşterilerimizin de ikinci evi haline geldi. Bunun yanında esnek çalışma saatleri sunuyoruz. Sanatla uğraşan insanların gün içinde kullandıkları zaman dilimi standart mesai saatleriyle pek uyuşmaz. Bu yüzden biz de çalışma saatlerimizi müşterilerimize göre uyarlıyoruz. Gece ya da gündüz istedikleri her saatte hizmet verebiliyoruz. Üçüncüsü de teknoloji ve ekipman parkuru...

Müzik, gelişen teknolojiyle birlikte kendini yenileyen ve sürekli güncelleme gerektiren bir sektör. Yatırımlarımızı dünya standartlarına göre yapıyoruz. Teknolojimizi
sürekli güncelleyip standartları belirleyen markaların ürünlerine yatırım yapıyoruz.

Ünlü isimlerle çalışıyorsunuz. İlginç anekdotlarınız var mı?

Müzisyenler ve sanatçılar renkli kişilikler ve tabii ki sıklıkla eğlenceli zamanlar geçiriyoruz. Stüdyomuzun ev sıcaklığındaki ortamı milyonların beğenip takip ettiği sanatçıların en doğal hallerine tanıklık etmemizi sağlıyor. Tabii bunları paylaşmak stüdyonun mahremiyetini zedeleyeceği için paylaşmak mümkün değil. Yeni projelerinizden bahseder misiniz? Yakın gelecekte bir plak şirketi kurup kendi projelerimizi basıp, özellikle genç, yetenekli bulduğumuz sanatçılara albüm yapmak istiyoruz.

ÜÇ SERGİ

İlkbaharı sanatla karşılamaya ne dersiniz? Yeni sergiler sizleri bekliyor…

ÜÇ DARÜŞŞAFAKALI BİR SERGİ...

Darüşşafaka Cemiyeti, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda ‘eğitimde fırsat eşitliği’ sunduğu üç öğrencisini resim ve fotoğraf sergisinde buluşturuyor. İstanbul Beyoğlu’ndaki Galeri Bu’da 19-26 NİSAN tarihleri arasında düzenlenecek sergide; Darüşşafaka Ortaokulu 8. sınıf öğrencisi Defne Hadiş serbest teknik resim çalışmalarıyla, Darüşşafaka Lisesi 2012 yılı mezunu Çağdaş Torbacıoğlu objektifinden yansıyan fotoğraf kareleriyle yer alacak. Serginin görsel tasarımı ise yine 2012 yılı Darüşşafaka Lisesi mezunu Tuğba Eke’nin imzasını taşıyor.

MY PEOPLE/BENİM İNSANLARIM

Dünyaca ünlü dijital oyun platformu Zynga’nın şef animatörü Kaan Kayımoğlu, ilk sergisi ‘My People/Benim İnsanlarım’la 11 NİSAN’da Galeri Diani’de yer alacak. 1972 doğumlu Kaan Kayımoğlu, 26 yaşından bu yana Amerika’da yaşıyor. Ünlü Savannah Sanat ve Tasarım Okulu’ndan mezun olan Kayımoğlu, hayran olduğu birçok animasyon film yönetmeni için oyun tasarlayan ekiplerde yer almaktan gurur duyduğunu söylüyor ve ekliyor: “Animasyon sanatçısı olmam plastik sanatlara uzak olduğumu asla düşündürtmemeli.

MİMAR SİNAN VE YARATICI DEHANIN ŞAHESERLERİ

Mimarlık tarihimizin en önemli simgesi olan, yaratıcı dehasıyla klasik Osmanlı mimarisinde gerçekleştirdiği eşsiz yapıtlarını hem kültürümüze hem de dünya mimarlık mirasına kazandıran Mimar Sinan, ölümünün 427. Yılında ‘Mimar Sinan ve Yaratıcı Dehanın Şaheserleri’ sergisiyle anılıyor. MSGSÜ, Mimar Sinan Araştırma ve Uygulama Merkezi, MSGSÜ İç Mimarlık Bölümü ve Allevents ortaklığında düzenlenen ‘Mimar Sinan ve Yaratıcı Dehanın Şaheserleri’ sergisi, 9 NİSAN-31 MAYIS 2015 tarihleri arasında İstanbul’daki MSGSÜ Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde izlenebilecek.

Paylaşmak ister misin?

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    StumbleUpon    Newsvine
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Mutfak

Tatlı yiyelim tatlı konuşalım

News image

 Yemek yazarı, çikolatacı ve pastacı 5 ÜNLÜ İSİMDEN ANNELER GÜNÜ’NE özel tatlılar ve güne enerjik ve dinç başlamak istey... DEVAMI

Bayram mönüsü için önerilerim

News image

Çocukluğumun bayramlarında beni en çok heyecanlandıran kısım yemekten ya da kahvaltıdan sonra ikram edilen ç... DEVAMI

Komposto mu, hoşaf mı?

News image

Yaz sıcaklarında artık vazgeçilmezimiz soğuk içecekler. Ben bu ay sizi Ramazan dolayısıyla da nostaljik bir y... DEVAMI

Düğün-davet mevsimi

News image

Hiç şüphesiz düğündavet hazırlıkları titizlik gerektirir. Her şeyi ince eleyip sık dokumak gerekir. Peki, ... DEVAMI

En iyi kek tarifi hangisi?

News image

Mükemmel kek tarifine ulaşmak için bugüne dek pek çok farklı reçete hazırladım. Ortası delik olandan, dolgulusun... DEVAMI

Dondurma dünyasında 'in'ler 'out'lar...

News image

 İtalyanların dondurma konusundaki uzmanlığı, dünyadaki en yeni dondurma trendleri ve bizim geleneksel Ma... DEVAMI

Kültür - Sanat

Ece Seçkin bu ayki röportajımızın konuğu...

News image

Lakabı Roket Müzik dünyasının başarılı ve genç isimlerinden Ece Seçkin, kendisini ve yeni çalışmalarını bu ayki r... DEVAMI

Keman virtüözü Canan Anderson

News image

Sihirli parmakların sahibi Canan Anderson, bu ayki röportajımızın konuğu. 3 Haziran’da Mardan Palace’de, 8 Hazira... DEVAMI

Konser, etkinlik, röportaj, sinema...

News image

Konser David Garrett, ilk kez Türkiye’de Dans ‘Beyazgül-White Rose’ İstanbul’da... Sinema Sema Şimşek, ‘Tehl... DEVAMI

Konser, etkinlik, röportaj, sinema...

News image

MÜZİKAL Dünyaca ünlü Broadway yapıtı ‘Operadaki Hayalet’ bu ay İstanbul’da... SERGİ Yaratıcı deha Mimar Sinan, Tophane-i ... DEVAMI

Konser, etkinlik, röportaj, sinema...

News image

KONSER :Efsane şarkıcı Julio Iglesias, İstanbul’da... ETKİNLİK :Ünlü oyuncu Hugh Jackman, Broadway şo... DEVAMI

Derya Beşerler en son ne yaptı?

News image

DERYA BEŞERLER EN SON NE YAPTI? BKM Mutfak’ta her Salı ‘No Name’ adlı oyunla sahne alan Derya Beşerler, son zamanlard... DEVAMI

Astroloji

Astrolog Sema Kılıç yazıyor...

News image

Astroloji Haziranın aynın burçlar üzerindeki etkisi Halen retro (geri harekette) olan Merkür 11 Haziran’da düz pozisyona ... DEVAMI

Astrolog Sema Kılıç yazıyor...

News image

Astroloji Mayıs ayının burçlar üzerindeki etkisi(Yükselen burcunuzu önce okumalısınız) 4 Mayıs’ta Akrep’te Dolunay, 18 ... DEVAMI

Astrolog Sema Kılıç yazıyor...

News image

ASTROLOJİ NİSAN AYININ BURÇLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ(Yükselen burcunuzu önce okumalısınız) 4 Nisan’da Terazi burcunda bir A... DEVAMI

Astrolog Sema Kılıç yazıyor...

News image

ASTROLOJİ MART AYININ BURÇLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ(Yükselen burcunuzu önce okumalısınız) 20 Mart’ta Balık burcunun son der... DEVAMI

Astrolog Sema Kılıç yazıyor...

News image

ŞUBAT AYININ BURÇLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ (Yükselen burcunuzu önce okumalısınız) Koç ( 21 Mart-19 Nisan ) Koç’lar, 20’sine k... DEVAMI

Gezi

Masal diyarı Kapadokya

News image

Masal diyarı Kapadokya Sadece tarihi açısından değil aynı zamanda ruhani dünya sahnesiyle de yüzyıllardır varlığını koruy... DEVAMI

Hızlandırılmış Madrid turu

News image

Voleybolcu Naz Aydemİr Akyol'dan Hızlandırılmış Madrid turu Biz sporcular kamplar, maçlar, turnuvalar vs. yüzünden çok f... DEVAMI

Sanatın merkezi bir şehir, Londra...

News image

OYUNCU ASUMAN DABAK YAZDI SANATIN MERKEZİ BİR ŞEHİR, LONDRA... Bu şehrin mevsimi yok. Ne zaman giderseniz gidin, Londra sokaklar... DEVAMI

Başak Sayan yazdı...

News image

CENNET BURASI Eğer bir gün bana cennetin nerede olduğu sorulursa, hiç düşünmeden Saint Lucia Adası derim. Doğu Karayip Denizi... DEVAMI